eden z twoich znajomych padł ostatnio ofiarą inżynierii społecznej, ponieważ ktoś ukradł jego nazwę użytkownika i hasło do poczty elektronicznej.


1::Budowanie systemów łatwych do użycia przez społeczeństwo
3::Jest formą oszustwa społecznego mającego na celu zdobycie informacji, popełnienie oszustwa finansowego lub uzyskanie dostępu do systemu.
2::Korzystanie z portalu społecznościowego w celu kradzieży danych osobowych

Inżynieria społeczna ma mało wspólnego z inżynierią w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – nie polega na tworzeniu technologii. W kontekście bezpieczeństwa jest ona formą oszustwa społecznego, polegającą na wykorzystaniu ludzkiej słabości i psychologicznym zmanipulowaniu ludzi w celu zdobycia informacji, popełnienia oszustwa finansowego lub uzyskania dostępu do systemu (np. poprzez skłonienie kogoś podstępem do podania hasła).

 

To poprawna odpowiedź. Faktycznie inżynieria społeczna jest złożoną formą oszustwa społecznego, polegającą na wykorzystaniu ludzkiej słabości i psychologicznym zmanipulowaniu ludzi w celu zdobycia informacji, popełnienia oszustwa finansowego lub uzyskania dostępu do systemu (np. poprzez skłonienie kogoś podstępem do podania hasła)

 

Ta odpowiedź jest tylko częściowo prawidłowa. W kontekście bezpieczeństwa inżynieria społeczna jest formą oszustwa społecznego, polegającą na wykorzystaniu ludzkiej słabości i psychologicznym zmanipulowaniu ludzi w celu zdobycia informacji, popełnienia oszustwa finansowego lub uzyskania dostępu do systemu (np. poprzez skłonienie kogoś podstępem do podania hasła). Oczywiście mechanizm ten może być m.in. wykorzystywany w komunikatach zamieszczanych w mediach społecznościowych.  

 


Termin „inżynieria społeczna” brzmi nieco dziwne, ponieważ łączy w sobie inżynierię i kwestie społeczne.

 

Co oznacza inżynieria społeczna w kontekście bezpieczeństwa?

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.
We also use analytics. To opt-out from analytics, click for more information.

I've read it More information