Zauważyłeś, że twój komputer dziwnie się zachowuje, a zwykłe operacje (np. otwarcie dokumentu/aplikacji) trwają nieco dłużej.


2::Jest to wirus komputerowy często atakujący komputery.
3::Jest złośliwym oprogramowaniem umożliwiającym innym programom uzyskanie kontroli nad twoim komputerem, wprowadzając użytkowników w błąd co do swojego rzeczywistego przeznaczenia.
1::Jest to usterka oprogramowania utrudniająca przeglądanie internetu.

„Trojan” albo inaczej „koń trojański” nie jest wirusem komputerowym – mimo że zarówno wirusy komputerowe, jak i trojany są złośliwym oprogramowaniem (malware).

Trojan jest autonomicznym programem, który pozornie robi to, czego chce użytkownik, lecz w rzeczywistości robi coś innego. W konsekwencji ta niechciana, ukryta, dodatkowa funkcja umożliwia innym programom uzyskanie kontroli nad twoim komputerem, wprowadzając użytkowników w błąd co do swojego rzeczywistego przeznaczenia. Typowym przykładem konia trojańskiego jest trojan AIDS, który szyfrował dane użytkownika po kilku uruchomieniach systemu, zob.: http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS_(Trojan_horse) .

 

Wirus jest nieautonomicznym segmentem kodu, który po aktywacji kopiuje się do „programu hosta”. Częstym skutkiem zainfekowania komputera wirusem jest szkodliwa aktywność wewnątrz zainfekowanego hosta. Główna różnica polega na tym, że wirusy replikują się i mogą tym samym infekować inne programy lub urządzenia użytkowników oraz innych osób, podczas gdy trojany nie replikują się automatycznie. Charakterystycznym przykładem jest wirus Melissa, zob.: https://en.wikipedia.org/wiki/Melissa_(computer_virus)

 

Zob. też: https://www.enisa.europa.eu/topics/national-csirt-network/glossary/malware

 

To poprawna odpowiedź. Trojan jest autonomicznym programem, który pozornie robi to, czego chce użytkownik, lecz w rzeczywistości robi coś innego. W konsekwencji ta niechciana, ukryta, dodatkowa funkcja umożliwia innym programom uzyskanie kontroli nad twoim komputerem, wprowadzając użytkowników w błąd co do swojego rzeczywistego przeznaczenia. Typowym przykładem konia trojańskiego jest trojan AIDS, który szyfrował dane użytkownika po kilku uruchomieniach systemu, zob.:http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS_(Trojan_horse).

 

Zob. też: https://www.enisa.europa.eu/topics/national-csirt-network/glossary/malware

 

Trojany nie są usterkami oprogramowania. Trojan jest autonomicznym programem, który pozornie robi to, czego chce użytkownik, lecz w rzeczywistości robi coś innego. W konsekwencji ta niechciana, ukryta, dodatkowa funkcja umożliwia innym programom uzyskanie kontroli nad twoim komputerem, wprowadzając użytkowników w błąd co do swojego rzeczywistego przeznaczenia. Typowym przykładem konia trojańskiego jest trojan AIDS, który szyfrował dane użytkownika po kilku uruchomieniach systemu, zob.:http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS_(Trojan_horse).

 

Zob. też: https://www.enisa.europa.eu/topics/national-csirt-network/glossary/malware

 


Dlatego zadzwoniłeś do znajomego informatyka, na którego pomoc możesz zawsze liczyć w przypadku problemów z komputerem. Po dokładnym sprawdzeniu komputera znajomy stwierdził, że został on zainfekowany przez „trojana”.

 

Zastanawiasz się, czym jest trojan.

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.
We also use analytics. To opt-out from analytics, click for more information.

I've read it More information