Otwierając swoją pocztę e-mail, otrzymałeś ciekawą, ale podejrzaną wiadomość od pewnej firmy.


3::Phishingu
1::Programy szpiegujące (spyware)
2::Spoofing

To poprawna odpowiedź. Za pomocą phishingu atakujący usiłuje zdobyć dane osobowe użytkownika (m.in. hasła lub numery kart kredytowych), używając do tego celu fałszywych aplikacji, SMS-ów lub wiadomości e-mail, które sprawiają wrażenie autentycznych. Atakujący może poprosić cię, byś podał dane bezpośrednio (odpowiadając na e-mail) albo za pośrednictwem strony internetowej, której adres przesyła. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomość, która sprawia wrażenie ataku phishingowego.

 

Dalsze informacje zob.: https://www.enisa.europa.eu/topics/national-csirt-network/glossary/phishing-spear-phishing

 

Nie jest to poprawna odpowiedź. Spyware to złośliwe oprogramowanie, które potajemnie zbiera informacje o użytkownikach i ich aktywności, aby użyć ich w celach marketingowych, takich jak profilowanie lub ukierunkowana reklama. Często funkcje szpiegujące pełni oprogramowanie działające z pozoru w dobrzej wierze i zainstalowane za zgodą użytkownika, które żąda uprawnień wykraczających poza pierwotnie przewidziane dla aplikacji lub nadużywa przyznanych uprawnień. Prawidłowa odpowiedź to phishing: Za pomocą phishingu atakujący usiłuje zdobyć dane osobowe użytkownika (m.in. hasła lub numery kart kredytowych), używając do tego celu fałszywych aplikacji, SMS-ów lub wiadomości e-mail, które sprawiają wrażenie autentycznych. Atakujący może poprosić cię, byś podał dane bezpośrednio (odpowiadając na e-mail) albo za pośrednictwem strony internetowej, której adres przesyła. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomość, która sprawia wrażenie ataku phishingowego.

 

Dalsze informacje zob.: https://www.enisa.europa.eu/topics/national-csirt-network/glossary/phishing-spear-phishing

 

Ta odpowiedź nie jest prawidłowa; można ją jednak uznać za częściowo poprawną. Spoofing jest atakiem cybernetycznym, polegającym na udostępnieniu fałszywej usługi (np. strony internetowej, punktu dostępu Wi-Fi), która imituje pełnoprawną usługę. Obiektem spoofingu może być również adres e-mail (czyli informacja o nadawcy ukazująca się w wiadomościach e-mail) – często dzieje się tak w przypadku spamu. Prawidłowa odpowiedź to phishing, polegający na tym, że atakujący usiłuje zdobyć dane osobowe użytkownika (m.in. hasła lub numery kart kredytowych), używając do tego celu fałszywych aplikacji, SMS-ów lub wiadomości e-mail, które sprawiają wrażenie autentycznych. Atakujący może poprosić cię, byś podał dane bezpośrednio (odpowiadając na e-mail) albo za pośrednictwem strony internetowej, której adres przesyła. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomość, która sprawia wrażenie ataku phishingowego.

 

Dalsze informacje zob.: https://www.enisa.europa.eu/topics/national-csirt-network/glossary/phishing-spear-phishing

 


Z jej treści dowiadujesz się, że „wygrałeś nagrodę na loterii”, a firma prosi cię o podanie określonych danych osobowych i bankowych, tak byś mógł zdeponować na swoim koncie bankowym pokaźną kwotę wygranej.

 

Tego rodzaju wiadomości to powszechny rodzaj ataków cybernetycznych, które są znane pod nazwą...

 

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.
We also use analytics. To opt-out from analytics, click for more information.

I've read it More information