Jednoho dne jste ve večerních zprávách slyšeli, že moderátor mluví o hrozbách pro internet zvaných „botnety“.


1::Botnety jsou formou škodlivého softwaru.
3::Někdo může převzít kontrolu mého počítače a použít ho pro nezákonné činnosti, zatímco já si nejsem vědom, že můj systém byl ohrožen.
2::Je možné, že nebudu moci používat službu online, když je napadena botnetem.

Tato odpověď není správná. Botnety jsou sítě zavirovaných počítačů, které lze použít pro nezákonné činnosti (např. kybernetickou kriminalitu), aniž by o tom jejich vlastníci věděli. Škodlivý software se používá ke kontrole počítače a botnety jsou sítě zavirovaných počítačů. I když botnety mohou postihnout společnosti, mají rovněž důsledky pro běžné uživatele. Proto je správná odpověď, že zločinci se mohou snažit převzít kontrolu vašich zařízení (počítač, mobil) a použít je na nezákonné činnosti, zatímco vy nejste si vědomi, že váš systém byl ohrožen (tj. že je součástí botnetu).

Více o botnetech je v této zprávě ENISA:

 

https://www.enisa.europa.eu/publications/botnets-measurement-detection-disinfection-and-defence

 

To je správná odpověď. Botnety jsou sítě zavirovaných počítačů, které lze použít pro nezákonné činnosti (např. kybernetickou kriminalitu), aniž by o tom jejich vlastníci věděli. I když botnety mohou postihnout společnosti, mají rovněž důsledky pro běžné uživatele. Proto se zločinci mohou snažit převzít kontrolu vašich zařízení (počítač, mobil) a použít je na nezákonné činnosti, zatímco vy nejste si vědomi, že váš systém byl ohrožen (tj. že je součástí botnetu).

Více o botnetech je v této zprávě ENISA:

https://www.enisa.europa.eu/publications/botnets-measurement-detection-disinfection-and-defence

 

Částečně správná odpověď. Botnety jsou sítě zavirovaných počítačů, které lze použít pro nezákonné činnosti (např. kybernetickou kriminalitu), aniž by o tom jejich vlastníci věděli. Mohly by se použít k zamezení přístupu k určitým službám; účel vytváření botnetu je však mnohem horší. I když botnety mohou postihnout společnosti, mají rovněž důsledky pro běžné uživatele. Proto je správná odpověď, že zločinci se mohou snažit převzít kontrolu vašich zařízení (počítač, mobil) a použít je na nezákonné činnosti, zatímco vy nejste si vědomi, že váš systém byl ohrožen (tj. že je součástí botnetu).

Více o botnetech je v této zprávě ENISA:

https://www.enisa.europa.eu/publications/botnets-measurement-detection-disinfection-and-defencePřesto, že tento název vypadá jako něco, co pochází z nějaké vědecko-fantastické knihy, je to pro mnohé uživatele vážný problém. 

Jak vás botnety mohou postihnout?