Jednoho dne jste ve večerních zprávách slyšeli, že moderátor mluví o hrozbách pro internet zvaných „botnety“.


1::Botnety jsou formou škodlivého softwaru.
3::Někdo může převzít kontrolu mého počítače a použít ho pro nezákonné činnosti, zatímco já si nejsem vědom, že můj systém byl ohrožen.
2::Je možné, že nebudu moci používat službu online, když je napadena botnetem.

Tato odpověď není správná. Botnety jsou sítě zavirovaných počítačů, které lze použít pro nezákonné činnosti (např. kybernetickou kriminalitu), aniž by o tom jejich vlastníci věděli. Škodlivý software se používá ke kontrole počítače a botnety jsou sítě zavirovaných počítačů. I když botnety mohou postihnout společnosti, mají rovněž důsledky pro běžné uživatele. Proto je správná odpověď, že zločinci se mohou snažit převzít kontrolu vašich zařízení (počítač, mobil) a použít je na nezákonné činnosti, zatímco vy nejste si vědomi, že váš systém byl ohrožen (tj. že je součástí botnetu).

Více o botnetech je v této zprávě ENISA:

 

https://www.enisa.europa.eu/publications/botnets-measurement-detection-disinfection-and-defence

 

To je správná odpověď. Botnety jsou sítě zavirovaných počítačů, které lze použít pro nezákonné činnosti (např. kybernetickou kriminalitu), aniž by o tom jejich vlastníci věděli. I když botnety mohou postihnout společnosti, mají rovněž důsledky pro běžné uživatele. Proto se zločinci mohou snažit převzít kontrolu vašich zařízení (počítač, mobil) a použít je na nezákonné činnosti, zatímco vy nejste si vědomi, že váš systém byl ohrožen (tj. že je součástí botnetu).

Více o botnetech je v této zprávě ENISA:

https://www.enisa.europa.eu/publications/botnets-measurement-detection-disinfection-and-defence

 

Částečně správná odpověď. Botnety jsou sítě zavirovaných počítačů, které lze použít pro nezákonné činnosti (např. kybernetickou kriminalitu), aniž by o tom jejich vlastníci věděli. Mohly by se použít k zamezení přístupu k určitým službám; účel vytváření botnetu je však mnohem horší. I když botnety mohou postihnout společnosti, mají rovněž důsledky pro běžné uživatele. Proto je správná odpověď, že zločinci se mohou snažit převzít kontrolu vašich zařízení (počítač, mobil) a použít je na nezákonné činnosti, zatímco vy nejste si vědomi, že váš systém byl ohrožen (tj. že je součástí botnetu).

Více o botnetech je v této zprávě ENISA:

https://www.enisa.europa.eu/publications/botnets-measurement-detection-disinfection-and-defencePřesto, že tento název vypadá jako něco, co pochází z nějaké vědecko-fantastické knihy, je to pro mnohé uživatele vážný problém. 

Jak vás botnety mohou postihnout?

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.
We also use analytics. To opt-out from analytics, click for more information.

I've read it More information